עבודה בהנדסה אזרחית

עבודה למהנדס אזרחי

מהנדס אזרחי הוא אדם אשר עבר הכשרה שנמשכת בדרך כלל 4 שנים וקיבל בתום ההכשרה תואר בוגר בהנדסה אזרחית. עבודתם של המהנדסים האזרחיים למעשה נוגעת כיום כמעט בכל תחום בחיינו, איפה שלא נביט – בנייני מגורים, גשרים, כבישים, גורדי שחקים ומרכזי קניות נמצא פרויקטים שהם למעשה נחלתם של מהנדסי הבניין. המהנדסים עוסקים בתכנון וביצוע של מבנים ומערכות מורכבות כדוגמת מערכות ביוב. מהנדס בניין מקבל בהכשרתו את כל הכלים הדרושים לו להשתלב בתעשייה כראוי.

ההכשרה הרחבה שמקבל המהנדס פותחת בפניו אפשרויות תעסוקה רבות. בין היתר עבודה בחברות ציבוריות וממשלתיות. כן גם בהקמת חברה פרטית, כלומר קיימת אפשרות להקים חברה בבעלותו ולעסוק בניהול, תכנון, ביצוע ופיקוח עצמאי של המבנים השונים. ישנם מהנדסים שמועסקים בשטח, באתרי הבנייה כמתכננים ומבצעים של פרויקטים שונים וישנם מהנדסים שמתקדמים לעבודות ניהוליות ומשרדיות יותר. עבודתו של המהנדס מצריכה שהייה גם בשטח באתר הבנייה אך גם לא מעט עבודה משרדית של תכנון ושרטוט מבנים ומערכות.

עבודה להנדסאי אזרחי

הנדסאי אזרחי למעשה עובר הכשרה תיאורטית מצומצמת יחסית להכשרתו של המהנדס ובתום לימודיו אינו מקבל תואר אלא תעודת מקצוע. אך לעומת המהנדס ההנדסאי עובר הכשרה מעשית, קצרה אך מכוונת הישר לשוק העבודה. ההכשרה של ההנדסאים מעניקה להם את היכולת לתכנן ולבצע מבנים, מבנייתם הראשונית או תכנון תוספות שונות למבנים קיימים. ההכשרה של ההנדסאים מאפשרת להם לפתוח על פי חוק חברה קבלנית ולשמש כמנהלי עבודה באתרי הבנייה.

הנדסאים בדרך כל עובדים כאנשי הקשר באתרי הבנייה – הם מקשרים בין בעלי המקצוע הנחוצים להשלמת המבנה לבין מתכנני המבנה כגון מהנדסים אזרחיים, הלקוח או הקבלן של המבנה. הנדסאים מועסקים בדרך כלל בחברות בנייה ונדל"ן, ברשויות המקומיות ובמשרדים פרטיים בבעלותם של מהנדסים אזרחיים.

שכר מהנדס אזרחי מול הנדסאי אזרחי

שכר של מהנדס אזרחי מתחיל בעל תואר ראשון בהנדסה אזרחית, אשר עובד בשוק הציבורי נע בין 7000 ל-8,000 ₪ לחודש. ככל שניסיונו של המהנדס גדל שכרו עולה כך שמהנדס ותיק בתעשייה מרוויח שכר הנע בין 14,000 ₪ עד לסכומים של כ- 19,000 ₪ בחודש. מהנדסים אזרחיים העובדים בשוק הפרטי או בעלי חברות בנייה קבלניות מגיעים למשכורות של למעלה מ-20,000 ₪ לחודש. לעומתם שכר של הנדסאי מתחיל בשוק, נע בין 5000-6000 ₪ לחודש. אך הנדסאים ותיקים יותר המתקדמים גם לתפקידים גדולים וניהוליים יותר יכולים להגיע גם למשכורת חודשית של כ-15,000 ₪.