מהנדס אזרחי

כל אחד מאיתנו תהה לא פעם מי האחראי על התכנון של כל אותם גורדי שחקים ומבנים מרשימים כגון בנייני עזריאלי שבתל אביב או בניית שדה התעופה בן גוריון. ובכן האחראים לכך הם מהנדסים הנקראים מהנדסים אזרחיים או כפי שהוא מכונה בפי רבים מהתעשייה – מהנדסי בניין. אם כך מדובר במהנדס אשר עוסק בתכנון וייצור של מבנים ומערכות המשמשות את התעשייה הפרטית והציבורית כאחד.

מיהו מהנדס אזרחי?

מהנדס אזרחי עובר הכשרת לימודים ברמה גבוהה המצריכה כישורים ויצירתיות ורמת הבנה גבוה של ידע מתמטי והנדסי. הלימודים וההכשרה הם עמוסים ואינטנסיביים ונמשכים בדרך כלל 4 שנים. כל זאת בכדי להכשיר את המהנדס האזרחי להתמודד עם המציאות היומיומית המצריכה פתרונות יצירתיים, כישורים ומיומנויות הנדסיות לצד מידה רבה של אחריות ובטיחות.

כאמור מהנדס אזרחי הוא אדם המשלב במקצועו תפקיד של תכנון ויצירה לצד תפקיד ניהולי אשר אמון על בטיחות ותפקוד של אנשיו ושל המבנה עצמו. בין תחומי ההתמחות של המהנדסים האזרחיים ניתן למצוא לדוגמה מבנים כגון בניינים ציבוריים, בנייני דירות, גורדי שחקים, בנייני משרדים, כיכרות, פרויקטים ציבוריים בגנים ציבוריים ופארקים.
כמו כן מהנדס אזרחי עוסק גם בתכנון של תשתיות כבישים, ביוב, גשרים, תשתיות בשדות תעופה ועוד. כלומר עיסוקו של המהנדס האזרחי הינו רחב ומשתרע על פני מגוון תחומים.

מלבד התכנון עצמו של המבנה או המערכת המבנית, עוסק המהנדס האזרחי בפעילויות מנהליות חשובות לא פחות כגון לימוד של נהלי הבנייה הקפדניים וחוקי הבטיחות שנועדו לשמור על איכות חיים ולמנוע סכנה. המהנדס מתעסק גם בבנייה ותכנון של לוחות הזמנים שמפרטים את בניית הפרויקט מרגע תכנונו ועד מסירת המפתח.

נוסף לאלו, המהנדס עוסק גם כן בתיאום בין חברות ומערכות שונות אשר מסייעות לו להביא את המבנה אותו הוא מתכנן לכדי תפקוד מושלם. מדובר בשילוב של מערכות כגון ביוב, מים, חשמל, גז ועוד, כל זאת תוך ניסיון מתמיד לשמור על הסביבה. לרוב פועלים המהנדסים האזרחיים בשיתוף פעולה מלא עם מהנדסים אחרים מתחומי ההנדסה השונים בכדי לספק את המבנה הטוב ביותר בזמן אידאלי ובכמות כסף מינימלית.

למה כדאי להיות מהנדס אזרחי?

בשנים האחרונות חלה צמיחה משמעותית בביקוש למקצוע ההנדסה האזרחית. מדובר במקצוע שהוא אחד המקצועות המבוקשים בשוק, השכר הגבוה אותו מרוויחים המהנדסים האזרחיים מסייע בהעלאת היוקרה של התפקיד. ההיצע יחסית קטן לעומת הביקוש הגדול בתעשייה. מהנדס אזרחי מתחיל משתכר בסכומי כסף נמוכים יחסית, אך מעל לשכר הממוצע במשק.

מהנדס בכיר משתכר בסכומים גבוהים ביותר יחסית לשאר המשק. הוא נהנה מהטבות רבות כגון רכב חברה, טלפון, ביטוחים וקרנות השתלמות ופנסיה. הטבות אלו הם ללא ספק יתרון גדול וניתן לראותם כחלק מיתרונות השכר של המהנדסים האזרחיים.